Страница 1 из 2 | Следующая страница

За яких умов міліція має право Вас затримувати і на який термін?

Відповідно до статті 29 Конституції України ви маєте право на свободу та особисту недоторканність.Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без вмотивованого рішення суду. Конституція України лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.

Звертаючись до вас, працівник міліції (ПМ) зобов'язаний розбірливо назвати своє прізвище, звання та пред'явити на Вашу вимогу службове посвідчення (ст. 5 Закону України "Про міліцію"). Якщо він має до Вас серйозні претензії, то цю інформацію краще записати до записника. Міліцейська форма не є службовим посвідченням. У взаємовідносинах з вами ПМ повинен виявляти високу культуру і такт (ст. 5 Закону "Про міліцію").

Представившись, ПМ має право перевірити у вас документи, що посвідчують Вашу особу, при підозрі у вчиненні правопорушення (поцікавтесь якого). Необов'язково це має бути паспорт, можете пред'явити посвідчення водія, студентський квиток тощо. Важливо, щоб у документі була фотографія, з якою вас можна ідентифікувати. Нехай Вас не дивує, якщо працівник міліції попросить у вас інші документи, які вважатимуться йому потрібними, він має на це право. Не рекомендується опиратися такій перевірці документів (загалом, бажано їх завжди мати при собі) чи вести себе агресивно - це лише перевірка, Ваша неадекватна поведінка може викликати в нього підозру чи стати підставою для затримання.

У будь-якому випадку вам варто поцікавитися, у якому саме правопорушенні вас підозрюють і на якій підставі. Ваше затримання може відбутися лише за певних умов, коли на це є підстави, передбачені законодавством.

Найвагоміша підстава - відсутність документів. Якщо за адміністративним правопорушенням, у якому вас підозрюють, треба скласти протокол, то, не маючи підтвердження вашої особи, поза райвідділом міліції зробити це неможливо (забрати до відділу вас можуть лише тоді, коли протокол неможливо скласти на місці). Хіба що вас зможуть врятувати свідки, які доведуть, що ви - це ви. Але при цьому самі свідки повинні мати документи, що підтверджують їхню особу. Друга підстава для затримання більшою мірою залежить від вашої поведінки. НЕ НАМАГАЙТЕСЯ ВТЕКТИ!

Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у виняткових випадках, пов'язаних з порушенням пограничного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, Вас можуть затримати на строк до трьох діб. Також у разі вчинення Вами дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця та публічних закликів до невиконання його вимог, Вас можуть затримати до розгляду справи судом. В усіх інших випадках негайно після з'ясування особи і складення протоколу, але у будь-якому разі не пізніше ніж через три години, Вас має бути звільнено.

У разі відмови затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. У протоколі Ви маєте право написати свої пояснення і подати зауваження до його змісту, які додаються до протоколу. У разі, коли Вам у протоколі приписують дії, котрих Ви не вчиняли, від підписання протоколу варто відмовитися.

Законодавство України передбачає, що Вас також вправі затримати орган дізнання без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:

 - коли Вас застали при вчиненні злочину або безпосередньо після його вчинення;

 - коли очевидці, в тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що саме Ви вчинили злочин;

 - коли на Вас або на Вашому одязі, при Вас або у Вашому житлі будуть виявлені явні сліди злочину.

 

Подготовлено по материалам брошюры "Права студентов" ("Союз Молодых Социалистов")

 Які Ваші права при затриманні за підозрою у вчиненні кримінального злочину?

Під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право:

- не свідчити проти себе чи своїх рідних;

- давати показання або у будь-який час відмовитися давати показання і відповідати на запитання;

- мати захисника і побачення з ним до першого допиту;

- надавати докази, заявляти клопотання і відводи;

- вимагати перевірки судом законності затримання;

- особисто брати участь у судовому розгляді щодо взяття Вас під варту.

Вам мають роз'яснити Ваші права і скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.

Пам'ятайте: Ви не зобов'язані доводити свою невинуватість. Знайте! Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов'язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно!

Подготовлено по материалам брошюры "Права студентов" ("Союз Молодых Социалистов")


За яких умов може проводитися обшук?

Обшук може проводитися за постановою слідчого і тільки з санкції прокурора або його заступника. У невідкладних випадках обшук може бути зроблений без санкції прокурора, але з наступним повідомленням прокурора в добовий строк про зроблений обшук та його результати.

Обшук житла чи іншого володіння особи, за винятком невідкладних випадків, проводиться лише за вмотивованою постановою судді. У невідкладних випадках (необхідність врятування життя особи та майна, безпосереднє переслідування осіб, що підозрюються у вчиненні злочину, обшук житла чи іншого володіння особи може бути проведено без постанови судді ¡з зазначенням у протоколі причин) (ст. 177 Кримінально-процесуального кодексу України, надалі - КПК).

Обшукуваним, понятим і відповідним представникам повинно бути роз'яснено їх право бути присутніми при всіх діях слідчого і робити заяви з приводу цих дій, ці заяви підлягають занесенню до протоколу (ст.181 КПК).

Перед обшуком або виїмкою слідчий пред'являє постанову особам, що займають приміщення (ст. 183 КПК).


Подготовлено по материалам брошюры "Права студентов" ("Союз Молодых Социалистов")


Як себе поводити, якщо Вам підкинули наркотики?

Помітивши, що до вашої кишені підклали пакетик, ні в якому випадку не обурюйтесь, а головне - не суньте руку до кишені і не намагайтесь викинути пакетик! Дайте вашим супротивникам зробити свою справу, а по тому вимагайте запрошення свідків і вже за їх присутності вимагайте, щоб вам:

1.зістригли нігті;

2.взяли мазок з долонь;

3.взяли мазок з рота.

Все вищевказане

Страница 1 из 2 | Следующая страница